Sosyal Medyanın E-Ticaret Üzerindeki Etkisi

Sosyal Medyanın E-Ticaret Üzerindeki Etkisi

Aktif olarak sosyal medyayı kullanan bir çok firma hem kullanıcı üzerinde olumlu etki yaratmış hemde marka bilinirliliğini artırmıştır.Çünkü kullanıcılara mesaj veren bir çok reklam hafızada iyi bir yer edinmiştir.

Peki sosyal medyanıın eticaret üzerinde ki katlılarına gelecek olursak neler mi sağlıyor? Ya da başka bir ifadeyle etkisi nedir?

Aslında temel olarak  iki büyük fayda sağlar.Bunlardan ilki ve kesinlikle en önemlisi pazarlama maliyetlerini azaltmasıdır.Bu durum şu şekilde sağlanır ürün ve hizmet bilgileri tüketiciler arasında  kolaylıkla paylaşılır bu sayede viral pazarlama olarak adlandırdığımız  adını virüslerin yayılma biçiminden alan ağızdan ağıza pazarlamada artış sağlanır.Sonuç olarak tanıtım masraflarını düşürmüş oluruz. Özellikle sosyal medya kullanımının çok yüksek oranda olduğu ülkelerde e-ticaret pazarları daha büyük bir gelişme göstermektedir.

İkinci temel fayda ise hedef kitleye kolay erişimi sağlamasıdır. Sosyal Medyayı aktif olarak kullanan e-ticaret firmaları ürün içeriklerine yoğunlaşarak paylaşım ve etkileşimlerini artırmaktadır.

Sosyal yönlendirme trafiklerinin artışının farkında olan E-Ticaret firmaları sosyal medya yönetimine gereken değeri vermeye başladılar. Sosyal medyanın E-Ticarete etkisi için sosyal medya platformları üzerinden gelen ziyaretçilerin artması adına dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Sadece Ürün Paylaşmayın

Sosyal medya platformlarını ürün ve hizmet tanıtımı yapmak için kullanıyor olabilirsiniz ancak sürekli yapılan ürün paylaşımları trafiği artırmayacağı gibi düşürebilir de. Çünkü sosyal medya platformlarındaki müşterileriniz ürün paylaşımından sıkılabilir. Bunu önlemek adına takipçilerinizin iyi vakit geçirebilmesini sağlamalısınız. Takipçilerinizin ilgisini çeken fotoğraf, video, GIF ve blog içerikleri paylaşabilirsiniz.

Sosyal Medya İçerik Takvimi Hazırlayın

Sosyal medya üzerinden yapacağınız gönderi paylaşımları için bir takvim oluşturmanız gerekmektedir. Bu takvim sayesinde içerik paylaşımlarını düzenli hale getirebilir ve planlı bir sosyal medya yönetimi sağlayabilirsiniz.

Aynı İçerikleri Tekrar Paylaşın

Yeni sosyal medya içeriği hazırlamakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda eskiden paylaştığınız ve etkileşimi yüksek olan içerikleri tekrar paylaşın. Ancak bu paylaşımları yaparken aradan geçen süreye dikkat edin. Aynı haftada aynı içeriği paylaşmaktan kaçının. Ayrıca bu tarzda bir paylaşım yapacaksanız başlığı ya da metini değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. Yani aynı içeriği paylaşsanız dahi paylaşım şeklinizi değiştirerek farklı bir paylaşım izlenimi yaratabilirsiniz.

Doğru Zamanlarda Paylaşım Yapın

Sosyal medya platformlarında yapacağınız paylaşımların zamanı oldukça önemlidir. Çünkü hedef kitlenizin sosyal mecraları kullandığı saatler farklıdır. Paylaşımlarınızı analiz edin ve hangi saatlerde daha fazla etkileşim aldığınızı çıkarın. Ardından paylaşımlarınızı bu saatlerde yapmaya özen gösterin.

Paylaşımlarınızın Indexlendiğini Unutmayın

Google, sosyal medya platformlarında paylaşılan içeriklerin indexlenmesini sağlıyor. Bu da sosyal medya paylaşımlarınızın Google arama sonuçlarında çıkabileceği anlamına geliyor. Böylece arama sonuçlarından sosyal medya hesaplarınız için takipçi kazanabilirsiniz. Ne kadar çok takipçi kazanırsanız o kadar çok sitenize yönlendirme gelecektir ve E-Ticaret satışlarınız artacaktır.

Güncel Konuları Takip Edin

Sosyal medya için dikkat etmeniz gereken son husus da güncel olayların takip edilmesidir. Gerçek zamanlı pazarlama son zamanların en popüler pazarlama yöntemi haline geldi. Bu yöntem ile hem marka bilinirliği hem de sosyal medya etkileşimlerinin artışı sağlanıyor. Güncel olayları markanızla bağdaştırarak içerik paylaşımı yapabilirsiniz. Böylece etkileşiminiz artar ve geri dönüşüm oranınızda yükseliş yaşanır.