img
img
img

Domain Nedir?
 

Domain internette yer almanın kimliği ve bu kimliğin "Alan Adı" dır. İnternette yer almak için baş vurduğunuzda size bir İnternet protokol numarası verilir. Buna IP Adres (İnternet Protokol adres) denilmektedir. İnternetteki her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Bilgisayarlar arası bağlantı IP adresi üzerinden yapılır. IP adresi 3 tane nokta ile birbirinden ayrılmış numaralardan oluşmaktadır.
Domain-Alan Adı- ise bu numaranın sadece bir görüntüsüdür. Yani Siz browserinizin adres çubuğuna IP numaralarını yazmak yerine IP numaralarının kodlandığı domainleri yazarak istediğiniz siteye ulaşırsınız. Kısaca özetlemek gerekirse domain IP adreslerinin harfler şeklinde kodlanmasıdır.Alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması önemlidir. 

www.sirketadiniz.uzanti şeklinde adınıza kaydedilmiş alandır. Bu alan, adına kayıtlı kullanıcının tasarrufu altındadır.

Hosting Nedir?

Hosting yada türkçe olarak Alan Adı Barındırma, Web sayfalarınızı Internet'te yayınlamak, kendinize yada şirketinize ait alan adını email olarak kullanmak için gerekli alanın kiralanmasıdır.
Sitenizin sürekli olarak erişilebilir olması, size gönderilen emaillerin posta kutunuza ulaşabilmesi için domaininiz (web sitenizin) Internet'e sürekli bağlı ve sürekli ulaşılabilir bir bilgisayar üzerinde bulunması gerekir.

 

DNS Nedir?

Domain adınız için mail server, web server gibi işlemlerin tanımlandığı yapıdır.
Domain bu karmaşık yapılı dnslere yönlendirildigi zaman host edinir.
Peki Domainimizi aldık, bu domaini hostingle nasıl birleştiririz?
Anlaştıgınız Hosting firması size dns server ip veya adreslerini verir.

Aklınıza gelen konumuzla alakalı terimler ve kısa açıklamaları verir.
 

Web Alanı Nedir?

Web Alanı, kullanıcıların satın aldıkları paket özelliklerinde belirtilen ve StWebHost tarafından sağlanan Internet Sunucuları harddisklerinde, kullanıcıların elektronik posta, web sayfaları ve paylaşıma açtığı veya açmadığı dosyalarını barındırdığı alanların tamamıdır. Elektronik ortamda haberleşmek, web sayfalarının ve dosyaların tutulacağı alan ortak olduğundan kullanıcıların bunu dikkate alarak Web Alanını kullanmaları kendi sorumluluklarıdır.

E-mail Hesabı Nedir?

Diğer Internet kullanıcıları ile, elektronik ortamda yazı, müzik, resim ve her türlü dosya transferinin yapılabileceği haberleşme hesaplarına verilen addır. 
Aylık Trafik Nedir?

Internet kullanarak diğer kullanıcılar ile paylaştığı her türlü dosya, web sayfası ve elektronik postanın, iki kullanıcı arasında akışı Internet Trafiği olarak adlandırılmaktadır. Bir ay içindeki toplam trafik Aylık Trafik olarak adlandırılmaktadır.
 

SSL Sertifikası Nedir?

İngilizce deki "Secure Socket Layer" (Güvenli Yuvalar Katmanı) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. SSL, kredi kartı numaraları, kullanıcılara ait özel bilgilerin vb.. 3. kişilerce ulaşılması veya 3. şahıslarla paylaşımın engellenebilmesi için Netscape Communications tarafından geliştirilen bir güvenli iletişim kanalıdır.
 

Webmail Nedir?

Elektronik posta hesaplarına herhangi bir bilgisayarda web browser ile erişilmesine ve mail yeteneklerinin tamamını kullanmaya yarayan arabirimdir. StWebHost, Webmail uygulaması olarak Horde tercih etmektedir.
 

ASP - PHP Nedir?

ASP ve PHP, Server taraflı işlemler ile kullanıcıların anlık olarak talep ettiği bilgileri dinamik sayfalarda gösterebilen web sayfaları uzantılarıdır. ASP (Active Server Pages) teknoloji altyapısı Microsoft tarafından oluşturulmaktadır. PHP, ASP den %60 ila %300 daha hızlı (Yapılan bazı testler sonucu alınan istatistiki bilgilerden alınmıştır. Bu istatistiki bilgi, test gruplarının yapısı, kurulan veya yönetilen veritabanının yapısı vb.. gibi etkenlere doğrudan bağlıdır.) çalışabilen dinamik sayfalar uzantısıdır. StWebHost, Linux işletim sistemi üzerinden hizmet verdiği için ASP sayfalarını desteklememektedir.

Referans İşlerimiz

Yapmış olduğumuz web çalışmalarını buradan inceleyebilirsiniz...